© 2018 by İstanbul Selvi Turizm. Proudly created with istanbulselviturizm.com Selvi Turizm İştirakidir.

Göztepe Mah. Maslak Cd  No:32/A Bağcılar/İST

Tel: +90 (505)159 80 62

Tel: +90 (212)550 38 98 Bpx

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Google+ Icon

Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Tedavisi 

İMPLANT

Dental İmplant, çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen yapay titanyum diş kökleridir. İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. İmplant, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilir. Gerekli durumlarda genel anestezi de uygulanabilir.

NEDİR?

Tedavi sonrası yapılan yapılan protezler doğal dişe en yakın yapıyı oluştururlar. İmplant üstü protezler, geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar. İmplant üstü protezler, diğer protezlere oranla çok daha estetik görünüme sahiptir. İmplant sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir. İmplantlar ile desteklenmiş total protez kullanan kişilerde, protez tutuculuğunun artmasını sağlar.

İmplant yapılması işlemi bir implant için ortalama 10 dakikadır. 10 dakika içerisinde hasta ağrısız bir şekilde bir implant yaptırıp koltuktan kalkabilmektedir. Ancak implant yapımı sonrası üstüne diş koyulması ayrı bir süreçtir. Çene kemiği içerisine yerleştirilmiş olan implantın üstüne diş koyulabilmesi ve implantın ömür boyu rahatlıkla kullanılabilmesi için, implantın kemikle bağlantı yapması beklenmelidir. Bu da ortalama 3-4 aydır. Ancak implant-kemik bağlantısı tamamlandıktan sonra, implantın üzerine protez uygulanarak çiğneme kuvvetlerini taşıması beklenebilir. Fazla çiğneme kuvveti olmayan ön bölgelerde ve tek diş eksikliklerinde implant-kemik bağlantısı beklenmeden implantın yapılmasıyla birlikte üzerine diş yapılabilir.

DİŞ BEYAZLATMA-BLEACHING

Diş hekimlerinin kontrolünde, kimyasal olarak uygulanan metodlarla diş renginin eski tonuna hatta birkaç ton daha beyazına kavuşturulması işlemine diş beyazlatma (bleaching) denir .Ofis ortamında yaklaşık 1 saat içinde hekimin beyazlatıcı jeli ve bu jeli aktive eden ışık kaynağını uygulaması ile gerçekleştirilir. Uygulama Sırasında: • Diş etleriniz özel bir bariyer maddesi ile korunur.  • Beyazlatma jeli dişlerinize sürülür ve ışık kaynağı aktive edilir. • 15’er dakikalık 3 devrede verilen LED ışığı ile 1 saat içinde beyazlatma işleminiz tamamlanmış olur. Diş hekimi tarafından hastanın muayenesi ve uygun bulunmasının ardından, hastaya özel hazırlanan ağız içi kalıp ile yapılır. Genellikle gece yatarken ağıza yerleştirilen özel bir jel içeren kalıp, 6-8 saat ağızda kalır ve 1-4 haftada diş rengi birkaç ton açılarak beyazlatılır.

FİSSSUR ÖRTÜCÜ

Azı dişlerinin çiğneme yüzeyinde “Fissür” denilen küçük oluklar vardır. Fissür Örtücüler, arka dişler üzerindeki bu oluklara uygulanan beyaz ve şeffaf renkte olup sıvı şeklinde plastik esaslı maddelerdir. Diş minesine yapışarak çürük oluşumunu engeller ve akışkan bir kıvamı olduğu için diş oluklarına tamamen tutunur. Fissür örtücü uygulamasında diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma yapılmaz.

Fissür Örtücü tedavi yöntemi 6 yaşından itibaren kalıcı azı ve küçük azı dişlerinde kullanılabilir. Özellikle daimi dişleri yeni çıkmış çocuklarda uygulanabilir.  Fissür Örtücüler zaman içerisinde aşınabilir. Fakat yapılan araştırmalar uzun süreli diş yüzeyinde kalabildiğini ispatlamıştır. Sert gıdaların sıkça tüketilmesi, diş gıcırdatması, sert malzemeden yapılmış oyuncak vb. objelerin çocuklar tarafından ağıza alınarak dişler ile sıkılması ya da ısırılması Fissür Örtücülerin daha çabuk aşınmasına ve dişler üzerinden düşmesine sebep olur. Fissür Örtücüler uygulama aşamasında diş minesine ne kadar kuvvetli bağlanırsa diş üzerindeki ömrü de o kadar uzun olur.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA

Zirkonyum (zirkon, zirkonia) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar bir çok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için bir çok alanda tercih edilen bir metal türüdür. Renginin beyaz olması ve ışığı geçirgen olması nedeni ile diş hekimliğinde, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır.

NASIL UYGULANIR?

Zirkon seramik kuronlar herkese uygulanabilir. Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Herhangi bir yaş aralığı yoktur. Zirkonların vücuda herhangi bir zararı yoktur. Doku dostu malzemelerdir. Zirkon seramik tedavisi 5 günde tamamlanabilir. İmplantların üzerine zirkon seramik kuronlar uygulanabilir. İmplantın maddesi olan titanyum ile herhangi bir etkileşim göstermezler. Zirkon kuronların diğer metal destekli kuronlara göre üstünlüğü fazladır. Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar. Metal destekli kuronlarda bu durum söz konusu değildir. Zirkonlar korozyona uğramazlar böylece ağızda renk değişikliği veya metalik tat bırakmazlar. Metal destekli kuronlar ağızda korozyona uğrarlar.

GÜLÜŞ TASARIMI

Hastanın yüz hatları, dudakları, dişleri (beyaz estetik), dişetleri (pembe estetik) gibi birçok estetik kriterleri ayrı ayrı ve birbirleriyle ilişkileri bakımından analiz edilerek gülüş tasarımı yapılır. Hastanın güldüğünde diş etinin görünüm miktarı, dudaklarının şekli, dişlerin kron boyları, dişlerin rengi ve şekli estetik gülüş tasarımının yapılmasında çok önemli faktörlerdir.

Gülüş tasarımında diş estetiğini (beyaz estetik) sağlamak amacıyla porselen laminalar, tam porselen kronlar, beyazlatma, porselen inley-onleyler, bonding uygulamaları gibi hastanın ihtiyacına uygun tedavi seçeneklerinden yararlanılır.

SONUÇLARI:

Diş renginde olan sorunlar Diş etlerindeki şekilsizlikler Dişlerin dizilişindeki bozukluklar Dişlerin arasındaki düzensiz boşluklar Kaybedilmiş dişler Yüzdeki şekil deformasyonları Diş boylarında olan uyumsuzluklar Kırık ve çatlak diş yapıları

LAZERLE DİŞ TEDAVİSİ

Yaklaşık 20 yıldır diş hekimliğinde kullanılan lazer tekniği ilk başlarda kısıtlı alanlarda kullanılmasına rağmen şimdilerde lazer teknolojisinin ilerlemesiyle diş hekimliğinde birçok tedavide kullanılmaktadır. Lazer tedavisi, diş dolguları, kanal tedavisi, diş eti tedavileri, cerrahi operasyonlar, diş eti renklenmeleri ve diş beyazlatma tedavilerinde kullanılmaktadır.

Lazerler ile dişe ve dişetine temas etmeden çalışmak mümkündür. Bu durum bir çok diş hekimliği girişiminde (çürüğün temizlenmesi, diş beyazlatma vb.) tedavide hastanın memnuniyetini artırmaktadır.

PORSELEN KAPLAMA

Porselen metal destekli kaplamalar çürümüş hasar görmüş dişlerde yeniden diş formu kazandırmak için kullanılan sabit protezlerdir. Metal destekli porselenlerde ısırma kuvvetini karşılayabilmek için metal destekli krom yada nikel ya da altından yapılan metaller kullanılmaktadır. Arka bölgedeki dişlerde meydana gelen çürüklerde ve kırılmalarda ya da diş çekimlerinde genellikle kaplama implant üzerine de metal destekli porselen kaplamalar uygulanmaktadır. Arka bölgede metal destekli kaplamaların uygulanmasının en büyük nedenlerinden birisi kuvveti çok iyi karşılaması ve oldukça dirençli olmasıdır. Kuvveti çok iyi karşıladıklarından dolayı genellikle kanal tedavisi sonrası kırılmış olan dişlere ya da büyük dolgular sonrasında hasar görmüş ve sonuç olarak kırılmış olan dişlere parçaları bir arada tutabilmek amaçlı olarak gerekli olan düzenlemeler yapıldıktan sonra metal destekli kaplamaların yapılması genellikle uygun görülmektedir.

Nasıl Uygulanır?

Porselen kuronların hazırlanması için en az dört seans gerekir. Dişlerin hazırlanması ve ölçü: Restorasyon yapılacak dişler, uygulanacak tedaviye göre küçültülür ve bütün ağzın detaylı ölçüsü alınır. Alt yapı provası: Laboratuvarda alınmış ölçüden elde edilen ağız modeli üzerinde hazırlanan zirkon veya metal altyapının ağız ortamında prova ve uyumlanması yapılır. Porselen prova: Laboratuvarda metal altyapı üzerinde hazırlanan porselenin ağız içinde komşu ve karşı dişlerle uyumlaması ve kontrolleri yapılır. Renk ve estetik olarak hastanın da fikirleri alınır. Cila yapılmak üzere laboratuvara gönderilir. Beğenilmeyen bir estetik olduğunda bu seans tekrarlanabilir. Cila ve simantasyon: Laboratuvarda cilası yapılan restorasyon son kez ağızda denenir. Herhangi bir problem yoksa hastanın da onayı alındıktan sonra restorasyon diş üzerine sabitlenir.  –

INLEY-ONLEY SERAMİK DOLGULAR

Inley-onley seramik dolgular, klasik dolgu ile tam kron (kaplama) arası tedavi seçeneğidir. Diş dokusu çürük nedeniyle klasik dolgu yöntemleriyle tedavi edilemeyecek derecede harap fakat tam krona ihtiyaç duyulmayacak derecede sağlam diş dokusuna sahipse en uygun tedavi seçeneğidir

NASIL UYGULANIR?

İlk olarak ağız içindeki tüm diş çürükleri temizlenir. Daha sonra iç bükey alanları yani ölçü alımı ve porselen parçanın yapımına engel olabilecek hatları kısıtlayan bölgeler, uygun porselen dolgu maddeleriyle desteklenerek düzenlenir. Porselen dolgu yapılacak olan dişin hassas ölçüsü alınır ve laboratuvara gönderilir. Seramik dolgu yapılacak dişin boşluğu geçici dolgu maddesiyle kapatılır. Laboratuvardaki hassas ölçü teknisyen tarafından hassas alçı materyali yardımıyla dökülerek hazırlanır. Doktorun almış olduğu ölçüye göre hazırlanmış olan modelde, porselen dolgu yapılan dişin her çeşit anatomik formunu tamamlatacak şekilde, eksik olan kısımlar uygun mum modelajla tamamlanır. Mum paket kullanılarak seramik inley ya da onley malzemesi eksik diş formunu aynen tamamlayacak şekilde laboratuvar ortamında elde edilmiş olur. Hazır olan porselen proses ile ağız içinde prova yapılır. Eğer porselen tam olarak uyum sağlarsa, doktor tarafından adeziv sistemle yerine adapte edilerek dişle bütünleşmesi sağlanır. Son olarak dolgunun üzerine cila ve polisaj uygulaması yapılır.

Onleyler inleylere göre daha geniş bir diş yüzeyini kapsar. Hasta ağzına uygulanması 2 seans sürer. İlk seansta diş yüzeyinde çürük doku uzaklaştırılarak ölçü alınır. Hasta ağzına geçici dolgu uygulanır. İkinci seansta laboratuvar ortamında hazırlanmış olan inley ya da onley gerekli kontroller yapıldıktan sonra cilalanarak adeziv tekniklerle yapıştırılır.

PEMBE ESTETİK

Gülüş tasarımında en az dişlerin görüntüsü kadar diş etlerinin seviyeleri (pembe estetik) ve simetrisi de önemlidir. Klinik ve radyografik analizlerle kemik ve diş eti seviyesi ölçümü yapılır. Tercihen uygun lazer sistemi seçilerek dişetlerine müdahale edilir. 

Dişlerinize İstediği Önemi Verin.