top of page

Liposuction

Cildinize İyi Bakın...

yag-alma-ameliyati-liposuction-lipoliz.j

Liposuction Nedir?

Estetik cerrahların müdahalesiyle vücudun bölgelerinde istenmeyen yağların birikerek şekil bozukluğuna neden olan yağ topluluğunun tıbbi uygulamalar yolu ile alınması işlemine liposuction denilmektedir. Bazı bireyler kadın ya da erkek olsun her ne kadar diyet yapmış olsalar da yağlı bölgelerden maalesef kurtulamazlar. Bireyler istenmeyen bu yağlardan kurtulmak için spor yapmış olsalar bile istenmeyen bu bölge dışında her yerinden kilo vermeyi başarabilirken belli bölgelerdeki kilolar yok olmaz. Bu durum ise bireylerin fiziksel görünümlerinde şekil bozukluklarının oluşmasına neden olur. Bu konuda özellikle karın, bel ve basen bölgeleri ön plana çıkmaktadır.

Liposuction tanımı için kilolu bireylerin kilolarından kurtulmak için uyguladıkları tedavi yöntemi olmadığını dile getirebiliriz. Liposuction istenmeyen bölgedeki yağların doğrudan alınması işlemine verilen addır. Estetik cerrahları tarafından yapılan bu müdahale son derece güvenli bir ameliyat olup, diğer tanımla cerrahi olarak yağların cerrah tarafından alınması işlemine denilmektedir. Liposuctionla ilgili olarak ayrıca vakum yoluyla yağların cerrahlar tarafından alınarak şekil bozukluklarının giderilmesi tanımı da yapılabilir. Liposuction, yağ hücrelerine yapılan tıbbi müdahaleleri kapsayan uygulama olup, yağ hücrelerinin sıvı enjekte edilerek şişirilmesi ve bu hücrelerin metal mikro borular kullanılarak vakumlanmasına dayanan liposuction yöntemi ve önce ultrason ışıkları kullanılarak yağ hücrelerinin parçalanması ardından vakumlanarak çekilmesi yöntemi gibi farklı yöntemlerle uygulanan yağ alma işlemidir.

Çekici insan bedeni oluşturmak için dengeli yağ dağılımına sahip vücut şekillendirme cerrahisi olarak bilinen liposuction, bölgesel yağlara çözüm üreten son derece çağdaş ve aslında her gün yeni ve farklı araştırmalarla beslenen bir uygulamadır. Bu sebeple günümüzde tercih edilmekte ve hakkında değişik sorularla karşılaşılabilmektedir.

Liposuction Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Cerrahi bir yağ vakumlama işlemi olarak bilinen liposuction günümüzde değişik yöntemler uygulanarak yapılabilmektedir. İlk başlarda bilinen klasik liposuction yöntemine artık lazer liposuction, ultrason yardımlı liposuction, Vader liposuction yöntemleri gibi değişik yöntemler eklenebilmiştir. Yöntemlerin amaçsal olarak benzerliği vücut konturlarının düzenlemek olup, birbirlerine göre farklılıklarıysa hastanın konforu ve tedavi sürecinde ayağa kalkması için geçecek sürenin değişmesinden ibarettir. Örneğin Vader liposuctionla teknolojik olarak ses dalgaları aracılığıyla deri altındaki yağ doku eritilir ve vakumlanır. Yani işlem olarak sağlığa kavuşmadan bir adım daha önde gitmektedir. Kadın ya da erkek ayrımı yapılmaksızın dengesiz yağ dağılımı düzenleme olanağı veren liposuction, estetik cerrahi prosedürlerinde yardımcı eleman olarak da kullanılmaktadır.Örneğin jinekomasti erkeklerde göğüslerini büyümesi olarak bilinen hastalık olup, bölgede biriken istenmeyen yağ dokusu uzaklaştırılması liposuctionla yapılmaktadır. Estetik cerrahide sık olarak kullanılan yöntem olan liposuction, çarpık bacakların görüntüsel estetiğe kavuşturulmasında, vücut konturlarını bozan birikmiş kötü görünen yağların alınmasında kullanılan yöntemdir. Estetik müdahalelerini destekleyici özelliğe sahip olan bu yağ emme işlemi, turmescent liposuction, ultrasound liposuction, laser liposuction gibi farklı türlerde yapılabilmektedir. Anestezik maddeyle yağlı bölgenin şişirilmesi ve yağların uzaklaştırılması esasına dayanan turmescent türünde kanama ve işlem sonrası sıkıntılar minimum düzeydedir. Ultrason enerjisinden yararlanarak yağ dokunun gevşemesi ve vakumlaması esasına dayanan ultrasound türünde hızlı ve kolay cerrahi uygulanmaktadır. Yine smartlipo veya slimlipo olarak bilinen lazerle yağların eritilmesi ve vakumlanmasına dayanan lazer liposuction, iyileşme dönemi olabildiğince kısadır. Hakkında farklı sorularla karşılaşılan liposuction için sıkça sorulan sorular linkimizden sorulara ulaşabilirsiniz.

Liposuction Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Zayıflama yöntemi olarak algılanmaması gereken liposuction temelinde cerrahi uygulamaları barındıran bir yöntemdir. Bu sebeple de liposuction için kişilerde aranan en temel özellik sağlık durumlarının iyi olmasıdır. Liposuction işlemine başvuran kişilerin şişman olmasına gerek yoktur. Zayıf fakat vücut konturlarında düzensizlik bulunan kişiler için uygulanan ideal bir yöntemdir.

Liposuction Ameliyatı Fiyatları

Her cerrahi operasyonunda olduğu gibi liposuction fiyatlarında belirleyici olan etkenler uygulama sayısı, hastanın yaşı, kilosu, anestezi çeşidi ve ek tedavi ihtiyacının bulunup bulunmamasıdır. Fiyatlar konusunda kesin bilgi için öncelikle estetik cerrahına muayene olunması ve yapılacak uygulama sayısının belirlenmesi gerekmektedir. Yine fiyatlarda uygulamanın yapıldığı sağlık kurumunun belirlemiş olduğu rakamlar farklı olabilmektedir. Liposuction ameliyat fiyatları için tüm maddeler için tıklayınız.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında da yapılabilecek bir uygulama olan liposuction ameliyatının nasıl yapıldığıyla ilgili olarak işlem öncesinde cerrah tarafından belirlenen vücut bölgesi işaretlenir ve bu bölgelere kesiler açılır. Uygulanan liposuction türüne göre kanüller yani metal borucuklar bölge içerisine sokulur. Kullanılan cihaz ultrasound bir cihazsa yönlendirmeyle bölgedeki yağlar eritilir ve vakumlanarak dışarıya alınır. Liposuction ameliyatının nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Liposuction Ameliyatı Öncesinde ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Erkek ya da kadın için tedavi edilebilir bölgelerin belirlenmesinin ardından işlem öncesinde hassasiyetle üzerinde durulması gereken en önemli şey cerrahiye hazırlanmak adına sağlık sorunu yaşamamak için enfeksiyon olasılıklarından uzak durmaktır. İşlem öncesinde anestezi şekli ne olursa olsun uygulamadan en az 12 saat önce katı 8 saat öncede sıvı yiyeceklerin kesilmesi gerekmektedir. Liposuction işlemi sonrasında kesilerin açıldığı bölgelerin enfeksiyona karşı koruma altına alınması gerekmekte olup, şişliklere ve morluklara karşı tedbir almak amacıyla korse giyilmesi gerekebilir. Ayrıca vücut konturlarının bozulmaması için kararlı kilo koruma planına uyulması gerekmektedir. Liposuction ameliyatı öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında tüm maddeler için tıklayınız.

estetikforum
bottom of page