top of page

Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir? Saç Ekimi Aşamaları Nelerdir?

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi 4 kişilik bir ekip tarafından steril şartlara sahip özel hastanede ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Burada önemli olan konu özel hastanede hasta odalarında veya polikliniklerde ya da hastaneye ait herhangi sıradan bir oda da yapılıyor olması değil steril ameliyat şartlarını sağlayan asepsi antisepsiye dikkat edilmiş hepa filtre vs. gibi özel arındırma sistemlerinden içeren ameliyathanelerde Saç EKİMİ yapılmasıdır.

Saç Ekiminde 1. Aşama:

Fotoğraflarınız alınarak Saçlarınız hastanemizde size özel tıraş makineleri ile 1 numaraya kısaltılarak lokal anestezi için hazırlanır. Akabinde saç ekimine özel lokal anestezi ile ağrısız acısız olarak fue plus saç ekimine hazırlanmış olursunuz.

Saç Ekiminde 2. Aşama:

Genetik olarak dökülmemek üzere kodlanmış olan 2 kulağın üst sınırından çektiğimiz yatay bir çizginin altında kalan dökülmemeye şifrelenmiş bölgeden özel olarak geliştirilmiş her kliniğe ait ayrı teknik ve teknolojilerde olan mikro cerrahi punchlar kullanılarak birli ikili üçlü dörtlü saç kümeciklerinin( bu kümeciklere biz greft diyoruz) alınarak özel solüsyonlar içerisinde beslenip bekletilmesidir. Burada kullanılan mikro cerrahi punch tamamen her klinikte kendine özgüdür ve bu konuda özellikle mikro cerrahi punch çapları konusunda çok ciddi bilgi kirliliği yaşanmaktadır. Saç Ekiminde 0,6 cm den 1cm çapına kadar saç köklerine ve kişiye özel punchlar kullanılabilir. Sonuç olarak ne olursa olsun saç ekiminde ne kadar ince mikro cerrahi punch kullanılırsa kullanılsın eğer kullandığınız mikro cerrahi motor saç ekimine uygun değil de diş hekimliğine uygunsa kullanılan devir şiddetine bağlı olarak iz kalacaktır. Bu bağlamda gittiğiniz Saç ekimi merkezinde Fue Saç Ekiminde önemli olan ne kadar ince mikro cerrahi punch kullanıldığı değil kullanılan mikro cerrahi motora bağlı ne kadar düzgün ne kadar kırılmamış parçalanmamış ve de ne kadar sık ve yoğun saç kökü yani greft alındığıdır Burada da devreye tecrübe, yetenek, teknik ve kullanılan ekipmanların kalitesi girer. Burada asıl anlatılmak istenen şudur ki Fue Saç Ekiminde bir seansta 5000 saç kökü yani 5000 greft saç alabilirsiniz önemli olan bunların kaç tanesi gerçek anlamda sağlamdır. Herhangi bir saç ekim merkezi ne başvurduğunuzda mangalda kül bırakmayacak şekilde vaatlerle ve de abartılı rakamlarla karşılaşabilirsiniz gerçek her zaman tekdir. Saç Ekiminde tecrübe ekipman yetenek ve dikkat ön plandadır.2.dikkat etmemiz gereken nokta ise alınan bu greftlerin kaç tanesinin 2li 3lü ve 4lü saç grefti olduğudur buda bize yoğunluk ve sıklığı verir. Şöyle basit bir mantıkla herhangi bir saç ekimi merkezinde Fue saç ekimi ile 5000 tane tekli greft ekerseniz 5000 saç teli ama doğal olanı tecrübeli bir hekimde 5000 greft saçın sadece 400 adeti tekli kalanı 2li, 3lü ve 4lü greft şeklinde fue saç ekimi yaptırırsanız basit bir hesapla 13900 tel saç ekilir ve sıradan bir saç ekimi merkezindekinden ortalama 2,8 kat saç ekimi yaptırmış olursunuz.

Saç Ekiminde 3. Aşama:

İlk aşamada alınan fotoğraflarınızdan operasyon planı ve algoritması çizilmesine bağlı bu aşama da saçınızın ön bölgesine Saç Ekiminde kaliteli doğal ve yoğun saç ekimini gösteren en önemli hususlardan biri olan saç çizgisi çizilmesi ve belirlenmesidir. Burada da önemli olan Dünya ve Avrupa saç cerrahi dernekleri standartlarına uygun özel aletlerle özel ölçümlerle saç çizginizin belirlenmesidir ki bu da saç ekiminde ehil tecrübeli binlerce saç ekimi yapmış saç ekiminde uzman tarafından yapılmalıdır. Ehil olmayan ellerde uygulanan saç ekimlerinde saç çizgisi sonucu telafi edilemeyecek hatalara yol açabilmektedir.

Saç Ekiminde 4. Aşama:

Yüz anatominize ve sizlerle beraber uzmanın ortak görüşüne uygun olarak saç çizginiz belirlenir.  Eğer yine tecrübeli ve ehil bir uzmana emanetseniz sizi tek yöne tarayacağınız saçlara mahkum etmez sizi eski çizgi film kahramanı Tenten gibi diken diken dik ve komik saçlara mahkum etmez saçlarınız tek yöne mahkum olmaz saç köklerinizde siyah noktasal izler kalmaz saç köklerinizde çukurlar kalmaz saçlarınızın her biri başka yöne bakmaz 10 metre karşıdan bakıldığı zaman asker sırası gibi saçlarınızın arasında yol gibi boşluklar kalmaz öden bakıldığı zaman saçın en arkasına kadar boşluklar görülmez. Kısacası saç ekiminde bu aşamada saçlarınızı hangi yöne tarayacağınız sık ve doğal oluşu yoğun oluşu belirlenir. Saç Ekiminin ana aşaması Kalbi bu aşamadır. Bu aşamada Uzmansz bu işlemi yaptıranlar hüsrana uğrar ve telafisi mümkün olmayan sonuçlara maruz kalırlar. Tecrübeli ve ehil bir uzman bu aşamada tamamen kişinin saçlarına özel yönler ve kanallar hazırlar doğal erkek berberleri tarafından anlaşılmayacak saçlara kavuşturur.

Saç Ekiminde 5. Aşama:

Açılan saç kanallarına toplanan saç köklerinin tek tek yerleştirilmesi işlemidir. Herhangi bir saç kanalı atlama ve yanlışa mahal vermemek için titiz ince sık ve yoğun çalışılan son aşamadır.

Saç Ekiminde 6. Aşama:

Saçlarınız özel losyonlarla temizlendikten sonra saç ekimi sonrası yapmanız gereken bilgiler anlatılır ve özel formlarınız takdim edilir. Saçlarınız ekilmiş halde artık evinize gidebilirsiniz.

Saç Ekimi Yapılabilecek Durumlar

* Yanıklara ameliyat izlerine bağlı oluşan saçsızlık durumlar 
* Erkek tipi saç dökülmesi 
* Kongenital(Doğuşsal) lokal saç kayıpları 
* Herhangi bir enfeksiyona bağlı lokal bölgesel saç dökülmeleri 
* Saçın aşırı çekilmesi sonucu (Kadınlarda sıkı topuz yapmaya bağlı)oluşan dökülmeler (Traksiyonel alopesi) 
* Saçın devamlı çekilerek oynanarak tik halinde koparıldığı (trichotillomani) adı verilen psikolojik rahatsızlıkta.

Saç ekimi güvenle uygulanabilmektedir. Ayrıca kaş, bıyık, sakal gibi bölgelere de saç nakli yapılarak doğal kaş bıyık ve sakal görünümü sağlanabilmektedir.

Saç ekiminde kesin ve net yaş sınırı 18 yaş üzeri. Özellikle askerlik yapmamış genç insanlar saç dökülmesi başladığı zaman genellikle yanlış kararlar verebilmekteler. Yanlış ve ileriye dönük bir planlama yapılmadan, yanlış ehil olmayan saç ekimi merkezlerinde erken uygulanan saç ekimlerinde sonuç ileri vadede geri dönüşümsüz olarak daha kötü olabilir.

Saç Ekiminde Doğallığı Etkileyen Faktörler

A- 2 kulağınızın üst sınırının birleştiği çizginin altında kalan alandaki saçların yoğun, sık ya da seyrek oluşu

B- Saç köklerinin (greftlerin) iyice ayıklanıp greft epitelinin mümkün olduğunca temizlenmesi:Tecrübe ve bilgi beceri ister.

C- Greftler için açılan kanalların doğal ve uygun oluşu: Saç diplerinde oluşan çukurların sebebi büyük ve yanlış yönlerde açılmış kanallardır; küçük ve doğru yönde açılmış kanallar saç çıkışlarınızın doğal olmasını sağlar.

Ekilen saç köklerine verilen doğru yöneten bu kadar önemlidir çünkü ekilen saçlarınızın doğal olması için ekilen saçların yönü sizin kendi saçınızla aynı yönde olmalıdır. Buna ekim esnasında saçlarınızın yönüne bakılarak karar verilmelidir. Usta ve işinde ehil bir uzmanın tarafından açılan kanallara ekilen saçlar her yöne taranabilir şekil verilebilir. Yine bunda uzmanın tecrübesi, sabrı, bilgi ve becerisi önemlidir 

Kıvırcık şekilli saç köklerinde:saç köklerinin alınmasında uzman zorlanmasına rağmen şıklık, doğallık ve estetik sonuçlar göreceli olarak daha başarılıdır. Kıvırcık saç kökleri ekim alanında daha geniş bir bölgede daha yoğun ve daha natürel görünüm verecektir.

Beyaz saçlarda:saç köklerinin ayırt edilmesi daha çok çaba ve özel çalışma ister. Özellikle beyaz saçlarda mikroskoplu loplar ile çalışmak gerekmektedir. Sonuçları çok doğaldır. Tecrübesiz ve ehil olmayan uzmanların yaptığı beyaz saç ekimleri tamamen fiyasko ile sonuçlanabilir dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sarı renkli ve açık tonlu saçlar:Saç kökü ayıklanması diğer saçlara göre daha kolaydır. Sonuçları çok natüreldir.

Koyu renkli saçlar:Saç kökü ayırımı daha çok çaba ve özel çalışma ister Kalın Saçlarda özenli olunmalı özensiz ve dikkatsiz saç ekimi yapılırsa saçlarınız sert çıkar. Özenli ve dikkatli ekimle son derece doğal ve dolgun saçlara kavuşabilirsiniz.

Düz saçlar:Saç kökü ayıklanması kolay saçtır. Saç Ekimi ve saç kökü alımı seri yapılır ve doğal sonuçlar verir.

Saç ektireceğimiz merkezi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Doğru saç ekimi merkezi seçmek için nelere dikkat etmelisiniz?

Daha önce başvurduğunuz klinikteki uzman tarafından bizzat saç ekimi yapılmış olan bir hasta ile görüşmeniz önerilir ki böylece işlemin saç ekimi uzmanı ya da koordinatörü denen ama aslında hiçbir zaman böyle bir unvana sahip olmayan kişilerce mi yapıldığını öğrenmiş olursunuz

Hastanedeki ameliyathanenin araştırması:

 

Operasyonun saç ekim merkezinde gerçekleştirilmeyeceği yeterli donanımda ve sterilite de ameliyathanede olmasına dikkat edilmelidir. Saç ekiminizi gerçekleştirecek olan uzmanın Fue saç ekiminde deneyimli olması, tecrübeli, bilgi birikimi ile otorite olması ve operasyona bizzat girmesi başarılı bir sonuç için önemlidir.

Saç ekimi muayenenizin detaylı saç analizinizin, mutlaka saç ekiminde tecrübesi birikimi olan bir uzman tarafından bu işlem için geliştirilmiş özel alet ve loplarla yapılmalıdır. Muayenenin, hemşirelerce saç ekimi koordinatörü denen saç ekimi uzmanı denen aslında hiç olmayan bu unvan adı altındaki kişilerce yapıldığı saç ekim merkezi ve operasyona hiçbir zaman girmeyen uzmanların olduğu klinik ve hastanelerden özellikle kaçınılmalıdır.

Fue Saç Ekimi ağrı ve acı veririmi?

Saç Ekimi operasyonu özel hastanede ameliyathane ortamında lokal anestezi altında 6-8 saatte gerçekleştirilir, saç ekimi merkezinde değil! Hastalar ağrı acı olmadan konforlu bir şekilde operasyonu tamamlarlar. Fue Saç Ekimi işlemini yaptıran tüm hastalar FUE saç ekimi uygulamasından sonra hiç bir acı çekmediklerini ve korkulacak bir şey olmadığını söylemektedirler ve bu yüzden saç ekimi işlemi sonrası herhangi bir şekilde ağrı kesici ilaç yazmaya gerek bile yoktur.

Saç ekimi sonrasında ne kadar zamanda yeni saçlar çıkar?

Fue saç ekimi sonrasında saç ekimi yapılan alanda koyu siyah kırmızımsı kabuklanmalar görülür. Günde sabah akşam 1 kez başınızı yıkayarak bunu önleyebilirsiniz 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür. İşlemden 15 gün sonra hastanın saç ekimi yaptığı kimse tarafından anlaşılmaz. Saç ekiminden sonra 15.günle 3.ay arası ekilen saçlar dökülmeye başlar Daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 6. ay civarında çıkmaya başlar. Daha sonra saçların tamamının çıkması 9-12 ayı bulmaktadır. Sonuç olarak ta her yöne tarayabildikleri kimse tarafından ekim olduğu anlaşılmayan saçlara kavuşmaktadırlar.

Saç ekiminin herhangi bir yan etkisi riski var mıdır?

Fue saç ekimi sonrası sağlığı etkileyecek herhangi yan etki bugüne kadar herhangi bir yayınla bildirilmemiştir. Bu yüzden saç ektirmeyi düşünenlerin ucuz saç ekimi kampanyalı saç ekimi saç ekiminde şok tek seans 30000 greft vs. diye reklam bombardımanlarından gerçek dışı yaklaşımlardan uzak durup gerçekçi tecrübeli uzman tarafından bizzat yapılan ve kontrol edilen klinikleri tercih etmeleri ve yapabilecekleri en ufak yanlışın ömür boyu silinmeyecek izler bırakabileceğini unutmamalarını hatırlatmak isteriz.

Saç ekimi en fazla kaç kere yapılabilir?

Saç ekimi, saç ekimi yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre maximum 4 seansa kadar yapılabilir.

Ekilen yeni saçların görüntüsünün doğal olup olmamasını nasıl kontrol edebiliriz?

Saç Ekimi sırasında kullanılan saç greftlerinin kalınlığı ve saç kanallarının yönleri ile derinliği sonucu belirler. Saç Greftleri saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte kalınlıkta ve saç kanallarının yönleri de var olan hasta saçlarının yönlerine uygun yerleştirildiğinde saç ekimi son derece doğal bir sonuç verir.

Gelecekte, Fue saç ekiminin yerini alabilecek ve hastaya daha doğal bir görünüm kazandırabilecek seçenekler olacak mı?

Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç follikülü, laboratuvar ortamında çoğaltılarak kişinin ne kadar saça ihtiyacı var ise saçsız alana o kadar saç ekimi yapmak mümkün olabilecektir.

Fue Saç ekimi ile ekilen saçların ömrü ne kadardır?

Fue Saç ekimi ile ekilen saçlar kesinlikle dökülmez ömür boyu kalıcıdır.

bottom of page